Центр надання адміністративних
послуг у м. Лисичанську


Оновлення відомостей про кінцевого бенефіціарного власника

 16.06.2021 в 16:03

Згідно наказу Міністерства фінансів України від 19.03.2021 № 163 «Про затвердження Положення про форму та зміст структури власності», який набуває чинності 11 липня 2021 року, всі юридичні особи, щодо яких в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань мають міститися відомості про кінцевих бенефіціарних власників (КБВ), мають подати державному реєстратору документи для оновлення в Єдиному державному реєстрі відомостей про КБВ.


Ця подія і стане відправною точкою для суб’єктів господарювання. 

Структура власності — це офіційний документ, який з метою встановлення кінцевого бенефіціарного власникаюридичної особи має в обов’язковому порядку надаватись державному реєстратору. Він складається в довільній формі та є схематичним зображенням, на якому відображаються всі особи, які прямо чи опосередковано володіють юридичною особою самостійно чи спільно з іншими особами. 


У структурі власності потрібно зазначити розмір участі кожного з власників, а також вказати осіб, які незалежно від формального володіння мають можливість значного впливу на керівництво чи діяльність юридичної особи. Крім того, необхідно зазначати опис здійснення та характер вирішального впливу КБВ на діяльність юридичної особи. 

Слід зауважити, що у  разі звернення заявників до суб’єктів державної реєстрації з питань, пов’язаних з визначенням КБВ, обґрунтування причин відсутності КБВ у юридичної особи, складання схематичного зображення структури власності, рекомендуємо звертатися до Міністерства фінансів України, як до органу, який забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері запобігання і протидії легалізації (відмиванню) доходів одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму.


У разі якщо відомості щодо КБВ юридичної особи не можна відслідкувати за даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, ФОПів та громадських формувань (ЄДР), до схематичного зображення необхідно також додати офіційні документи, що підтверджують можливість здійснювати такий вирішальний вплив.

Врахуйте, що оновити відомості про КБВ в ЄДР можливо як під час проведення окремої реєстраційної дії, так і в рамках здійснення інших реєстраційних дій, при проведенні яких передбачено подання документів для встановлення інформації щодо КБВ. 


Подання структури власності передбачено, зокрема, для проведення державної реєстрації: 

— змін до відомостей про розмір статутного капіталу, розміри часток у статутному капіталі чи склад учасників товариства з обмеженою відповідальністю, товариства з додатковою відповідальністю. 

— переходу юридичної особи приватного права на діяльність на підставі модельного статуту.

— переходу юридичної особи з модельного статуту на діяльність на підставі власного установчого документа.

— припинення юридичної особи в результаті її реорганізації після закінчення процедури припинення, але не раніше закінчення строку заявлення вимог кредиторами.

— створення відокремленого підрозділу юридичної особи.

— змін до відомостей про відокремлений підрозділ юридичної особи, що містяться в ЄДР. 

— припинення відокремленого підрозділу юридичної особи.


Юридичні особи зобов’язані підтримувати інформацію про КБВ та структуру власності в актуальному стані, оновлювати її та повідомляти державного реєстратора про зміни протягом 30 робочих днів з дня їх виникнення, та подавати державному реєстратору документи, що підтверджують ці зміни. Якщо зміни у структурі власності та інформації про КБВ відсутні, юридичні особи повинні повідомляти державного реєстратора про відсутність таких змін при проведенні державної реєстрації будь-яких змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в ЄДР.


Пам’ятайте: оскільки нормативно-правовий акт, яким затверджено форму і зміст структури власності, був прийнятий цьогоріч, щорічне підтвердження відомостей про КБВ планується вже з 2022 року. 

Перспектива реалізації цих новацій вже окреслена: структуру власності юридичні особи мають подавати у період з 11 липня по 11 жовтня цього року. 


Для оновлення в Єдиному державному реєстрі відомостей про КБВ державному реєстратору необхідно подати:

— заяву щодо державної реєстрації юридичної особи (крім громадських формувань та органів влади) — форма 2 або заяву щодо державної реєстрації юридичної особи — громадського формування — форма 4;

— структуру власності за формою та змістом відповідно до Наказу про структуру власності;

— витяг, виписку чи інший документ з торговельного, банківського, судового реєстру тощо, що підтверджує реєстрацію юридичної особи — нерезидента в країні її місцезнаходження, — у разі коли засновником юридичної особи є юридична особа — нерезидент;

— нотаріально засвідчену копію документа, що посвідчує особу, яка є КБВ юридичної особи, — для фізичної особи — нерезидента та, якщо такий документ оформлений без застосування засобів Єдиного державного демографічного        реєстру, — для фізичної особи — резидента.


Лист Міністерства юстиції України доступний за посиланням: https://minjust.gov.ua/files/general/2021/06/14/20210614100954-85.pdf


Зразки    складання    схематичного    зображення    структури    власності оприлюднено на офіційному вебсайті Міністерства фінансів України у рубриці «Фінансовий моніторинг» та доступні за посиланням https://mof.gov.ua/uk/samples_of_drawing_up_a_schematic_representation_of_the_ownership_structure-517 


Зауважимо, що прийом заявників ЦНАП у м.Лисичанську ведеться виключно за попереднім записом. Телефон для попереднього запису: +380956558608, +38(06451)7-37-23.