Як військові та цивільні можуть отримати безоплатне протезування?
Якщо ви втратили кінцівку(ки) внаслідок повномасштабної війни, можете отримати безоплатне якіснепротезування/ортезування в Україні зарахунок держави.
Важливо: безоплатним є яксам протез/ортез, так і його обслуговування протягом строку його експлуатації. Статтею4 Закону України “Про реабілітацію осіб з інвалідністю в України” визначенакатегорія осіб, які мають право, зокрема, на забезпечення допоміжними засобамиреабілітації незалежно від встановлення інвалідності. Для забезпеченняпротезними виробами чи іншими допоміжними засобами реабілітації особам, якіпостраждали внаслідок війни(як цивільним, так і військовим) не потрібновстановлювати інвалідність. Оформлення інвалідності може бути необхідним дляотримання інших пільг та виплат, які передбачені законодавством.
До осіб,забезпечення яких допоміжними засобами реабілітації здійснюється незалежно відвстановлення інвалідності, належать:
— військовослужбовці;
— військовослужбовцівійськових прокуратур;
— особи рядового та начальницького складу підрозділівоперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операціїцентрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику,державну політику у сфері державної митної справи;
— поліцейські;
— особирядового, начальницького складу, військовослужбовці Міністерства внутрішніхсправ України, Управління державної охорони України, Державної службиспеціального зв’язку та захисту інформації України, Державної служби України знадзвичайних ситуацій, Державної пенітенціарної служби України, інших утворенихвідповідно до законів України військових формувань;
— особи, які входили доскладу добровольчого формування територіальної громади, які захищалинезалежність, суверенітет та територіальну цілісність України І бралибезпосередню участь в антитерористичній операції, перебуваючи безпосередньо врайонах проведення антитерористичної операції у період її проведення, уздійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі істримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганськійобластях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначенихзаходів, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захистубезпеки населення та інтересів держави у зв’язку з військовою агресією РосійськоїФедерації проти України;
— працівники підприємств, установ, організацій, якізалучалися та брали безпосередню участь у забезпеченні проведенняантитерористичної операції, перебуваючи безпосередньо в районах та у період їїпроведення, у забезпеченні здійснення заходів із забезпечення національноїбезпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федераціїу Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та уперіод здійснення зазначених заходів, у заходах, необхідних для забезпеченняоборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв’язку звійськовою агресією Російської Федерації проти України;
— мирні громадяни, якіпроживали в районах проведення антитерористичної операції, у районах здійсненнязаходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримуваннязбройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, заумови, якщо такими особами не вчинено кримінальних правопорушень.
Для того, щоббезкоштовно отримати засіб реабілітації необхідно подати документи длябезоплатного отримання протезів за державною програмою.
Це можна зробити укілька способів:
— якщо особа ще у лікарні — можна звернутися до соціальногопрацівника, який є у медзакладі. Якщо соціального працівника немає — можназапросити працівника з територіального відділення Фонду соціального захистуосіб з інвалідністю, який допоможе подати документи.
— Звернутися донайближчого ЦНАПу чи в місцевий орган соціального захисту населення. — Податидокументи можна онлайн через електронний кабінет особи з інвалідністю.
Дляотримання детальної інформації про протезування надаємо пам’ятку пропротезування: surl.li/nywka