Центр надання адміністративних
послуг у м. Лисичанську


Відтепер розвивати бізнес на Донбасі буде простіше

 11.03.2020 в 13:11

20 грудня в Україні стартувала програма “FinancEast”, що фінансує мікро-, малі та середні підприємства у Донецькій та Луганській областях. На підтримку регіонального бізнесу Європейський Союз через KfW виділили 9,5 мільйонів євро.



Детальніше про програму, її засновників, мету, а також про те, хто може розраховувати на фінансування; в якому розмірі; як стати учасником програми і куди звертатись по допомогу – відповіді на всі питання читайте у нашому  матеріалі.


Що це за програма? І яка її мета?


Програму “FinancEast” розробили в рамках проєкту “Підтримка Європейського Союзу для Сходу України” та ініціативи ЄС EU4Business. Це спільний проєкт Уряду України та Європейської Комісії, що діє від імені Євросоюзу.


Головною метою програми є відновлення фінансування мікро-, малих та середніх підприємств (ММСП) на підконтрольних Уряду України територіях Донецької та Луганської областей, а також економічна відбудова Донбасу і покращення інвестиційної привабливості всього регіону.


Хто реалізовує?


Програму реалізовують Європейський Союз через KfW та Фонд розвитку підприємництва (ФРП), створений на базі Німецько-Українського Фонду. Безпосередній виконавець програми “FinancEast” – ФРП. 


Скільки триватиме? 


Програма стартувала 20 грудня 2019 року і триватиме до 2022 року або завершиться раніше, якщо будуть використані усі кошти проєкту!


Які Установи-партнери надають кредити? 


Кредитування проєктів відбувається трьома партнерами – Ощадбанком, Укргазбанком та компанією “ОТП Лізинг”. Щоб отримати більше інформації  щодо умов та можливості отримання кредиту або лізингу, слід звертатися у будь-яке найближче відділення чи офіси установ-партнерів у вашому місті.  


Які суми кредиту або лізингу?


Для реалізації програми загалом Європейський Союз надав Україні грант в розмірі 9,5 мільйонів євро. За рахунок цих коштів у вигляді компенсацій відшкодовуватимуть до 50% вартості інвестиційних проєктів ММСП (без ПДВ). 


Структура фінансування така: наприклад, для придбання сільськогосподарської техніки на суму 100 тисяч євро (в гривневому еквіваленті, без ПДВ) – 20% (20 тисяч євро) – це початковий внесок, а 80% (80 тисяч євро) – кредит або лізинг. Водночас, структура фінансової підтримки від ЄС – 50% субсидій, а 50% – компенсація.


Що таке інвестиційний проєкт?


Під інвестиційними проєктами ММСП маються на увазі середньо- та довгострокові заходи (тривалість – більше року), пов’язані із закупівлею, покращенням або реконструкцією основних засобів ММСП. Тобто це може бути придбання у лізинг або у кредит сільськогосподарської техніки, обладнання і транспортних засобів, монтаж, будівництво чи реконструкція приміщень, введення їх в експлуатацію тощо.


Як взяти участь у програмі?


Щоб взяти участь у програмі, варто звернутися до головного офісу будь-кого з Установ-партнерів, що беруть участь у програмі (див. відповідь на питання 4), або до найближчого офісу Установи-партнера у вашому регіоні. Перелік адрес офісів установ можна знайти на їх офіційних інтернет-сторінках. Фахівці нададуть повну консультацію щодо формату та змісту документів, які необхідно заповнити і подати для отримання кредитних коштів або лізингу.

Рішення щодо можливості надання кредиту або лізингу приймає винятково Установа-партнер. 


Хто може брати участь і які вимоги до підприємця?


На участь у програмі можуть розраховувати:

мікро-, малі та середні підприємства (ФОП або юридичні особи) з кількістю працівників до 250 осіб та річним доходом до 10 мільйонів євро в гривневому еквіваленті за офіційним курсом НБУ.

Важливо! Більше 75% статутного капіталу бізнесу має перебувати у приватній власності. Частка державної власності не може перевищувати 25%. 

Окрім того, щоб брати участь у програмі, ММСП слід відповідати таким критеріям:

бути зареєстрованим на території України (за виключенням тимчасово окупованих територій у Донецькій та Луганській областях, Автономної Республіки Крим та міста Севастополя) та здійснювати підприємницьку діяльність з розміщенням своїх виробничих потужностей (виробничих приміщень, обладнання, устаткування, с/г угідь тощо) на підконтрольній Уряду України території Донецької та Луганської областей не ближче, ніж 5 км до лінії розмежування (яка визначена за даними ОБСЄ: https://liveuamap.com);

реалізовувати інвестиційний проєкт на підконтрольних Уряду України територіях Донецької та Луганської областей. У разі реєстрації ММСП за межами зазначених областей (на території України, за виключенням тимчасово окупованих територій у Донецькій та Луганській областях, Автономної Республіки Крим та міста Севастополя) інвестиційний проєкт має передбачати використання інвестицій на підконтрольних Уряду України територіях Донецької та Луганської областей;

мати стабільний фінансовий стан та вести реально господарську діяльність щонайменше 1 рік;

неприпустима нелегальна зайнятість персоналу та оформлення працівників за статусом фізичної особи-підприємця;

не мати простроченої заборгованості за кредитами та/або договорами фінансового лізингу; 

не мати негативної кредитної історії впродовж останніх 12 місяців;

не перебувати у стані припинення, ліквідації, реорганізації чи банкрутства бізнесу;

не бути об’єктом будь-яких персональних (індивідуальних), спеціальних економічних чи інших санкцій;

не бути частиною великих корпорацій, груп компаній, не мати фінансово-економічної залежності та стосунків з великим бізнесом.


Чи будь-яка сфера МСБ може брати участь в програмі? 


Отримати фінансування на розвиток власного проєкту можуть усі ММСП, окрім тих, які займаються:

будь-якою діяльністю, що стосується шкідливих або експлуатаційних форм примусової праці або праці малолітніх дітей;

будь-якою діяльністю, що є незаконною у відповідності до законодавства або у відповідності із нормами міжнародного права;

виробництвом або торгівлею зброєю, спорядженням або іншим військовим обладнанням;

виробництвом або торгівлею, що стосується зникаючих видів тварин та рослин;

виробництвом або торгівлею тютюновими виробами;

виробництвом або торгівлею міцними алкогольними напоями;

функціонуванням казино;

спекулятивними валютними операціями;

інвестиціями у будь-які види цінних паперів;

купівлею, продажем або орендою нерухомості зі спекулятивною метою;

купівлею основних засобів в рамках Програми для подальшої передачі їх в оренду та/або користування іншим особам;

іншими видами діяльності, що визначені KfW як заборонені.


Де я можу дізнатись більше?


Детальнішу інформацію про програму “FinancEast” та всі умови для потенційних учасників-підприємців можна дізнатись на офіційному сайті Фонду розвитку підприємництва.



Додаткова інформація:


Фонд розвитку підприємництва є правонаступником всіх прав та обов’язків Німецько-Українського фонду, який, в свою чергу, було засновано Німецьким державним банком розвитку KfW, Кабінетом Міністрів України та Національним банком України.

EU4Business — це ініціатива ЄС, яка підтримує приватний сектор у країнах Східного партнерства, зокрема в Україні. Її метою є поліпшення бізнес-середовища шляхом надання професійних порад та доступу до фінансування МСП. Підтримка за ініціативою EU4Business надається спільно з іншими організаціями. Ініціатива сприяє зростанню та створенню нових робочих місць.